ČO STE O YOGE NETUŠILI

Alebo - pravdy, ktoré ma naučila vyše 10 ročná yogová prax..

 • V starých indických textoch sa hovorí, že sme prišli na tento svet s určeným počtom dychov (nie rokov, ktoré nám podľa karmy ostáva prežiť). Kvalita, hĺbka a intenzita nášho dychu teda nie je samozrejmosťou, ale čímsi, čoho dôležitosť si veľmi málo uvedomujeme. A práve ten je yogou, yogové asány prichádzajú až následne.

Vedomý a kontrolovaný dych, s ktorým sa pracuje počas hodín yogy, je zručnosť, ktorá nám prechádza aj do bežného života a fungovania v ňom. V psychickej záťaži, pri strese, či v náročných obdobiach života nám práve plytký a rýchly dych častokrát bráni prekonať prekážky, ktoré sa potom usídľujú ako stuhnuté, nehybne a boľavé emočné bloky v tele.

 • Pravidelné praktikovanie yogy má preukázateľný súvis s našim psychickým stavom a náladou. Cez telo dávame informáciou duši, cez telo si vytvárame pohľad na seba, svoje seba-vnímanie. Inými slovami, keď človek hrdo stojí v pozícii bojovníka, preberá „hrdosť ako životný postoj“ do svojho vnútra. A telo je múdre, pamätá si.

 • Pravidelné navštevovanie hodín yogy vytvára tiež pocit spolupatričnosti, jednu z dôležitých ľudských potrieb. Patriť niekam („belonging“), byť súčasťou čohosi , čomu človek verí a čo vnáša do života iný rozmer a tiež vnútornú disciplínu, optimizmus a častokrát aj nádej. Ako terapeutka často pracujem s ľuďmi v náročných životných situáciách. Ak som mnou cvičia yogu, prichádzajú na hodiny väčšinou  skľúčení, utiahnutí do seba. Naopak, po yoge držia pohľad oveľa vyššie a ich oči sú viditeľne jasnejšie.

 

 • Pravidelnou praxou sa viditeľne mení držanie tela. Pocitovo sa po hodine yogy ľudia cítia vyšší a vzpriamenejší. Yoga učí napríklad širšie otvárať hrudník, prostredníctvom dychu vnášať do seba priestor, ktorý potom ostáva fixovaný v tele. Podvedome predlžuje stavce na chrbtici, otvára spoje kĺbov do priestoru a učí s nimi cielene pracovať. Predlžuje driek po stranách, vyťahuje temeno hlavy vyššie.

 

 • Yoga telo viditeľne tvaruje inak, než iné druhy pohybových aktivít. Jedným z dôvodov je aj to, že yoga inak upína svaly na kosť.

Mohutné telo plné hrubých svalov už dávno „vyšlo z módy“. Za krásne sa považuje prirodzená pružnosť svalov a pohybov. A práve pri yoge svalová hmota nenaberá na objeme, ako pri rôznych druhoch posilňovacích aktivít. Správna práca so svalmi v yoge nenechá sval vystúpiť, naopak pritláča ho ku kosti a aj opticky ho predlžuje. Aj to je výsledkom toho, že yogíni majú tela pružné ako zvieratá - dlhé, štíhle a šľachovité, nie objemné.

 • Yoga podobne ako ayurvéda považuje správne trávenie za absolútny základ zdravia a príčiny väčšiny chorôb hľadá práve v metabolickej nerovnováhe. Preto yoga ako jedna z mála pohybových aktivít zaradzuje rotačné pohyby, ktoré využíva veľmi cielene a logicky. Rotačné pozície v yoge vedome stláčajú brušnú dutinu, stimulujú, prekrvujú a masírujú všetky vnútorné orgány v tele. Podporuje sa tým peristaltika čriev, aktivuje sa činnosť vnútorných, nie vôľou ovládaných svalov. Aj preto je jedným z najväčších benefitov yogy detoxikácia a čistenie pomocou aktívnej stimulácie.

 

 • Takisto reverzné (obrátené) asany, ktoré sa právom považujú za kráľovské vďaka ich účinkom. Práve tie menia obehy tekutín v tele, uvoľňujú bloky, spazmy a pohybovými stereotypmi zatvrdnuté miesta. Menia aj celkový pohľad na svet. Čo tak stáť chvíľu na hlave? Možno sa potom aj na situácie okolo dá pozrieť inak. A zo zdanlivo negatívneho si vybrať to krásne. Alebo spraviť si zo strachu spojenca.

 • Stoj na rukách či mostík si vraj yogíni zaradzujú namiesto poobednej šálky kávy. Zacítili ste niekedy eufóriu, keď ste sa prostredníctvom tela mali možnosť vrátiť do detstva? Niekam, kde sme robili mlynské kolá či stojky na rukách bez zaváhania? Telo má veľmi dobrú pamäť, yoga ju pomáha objavovať.

 • Počuli ste niekedy, že aj pot pri yoge je iný? Vraj telo nie je cítiť tak, ako po bežných silových aktivitách? Práve preto sa neodporúča priama sprcha bezprostredne po yogovej praxi, ale naopak, odporúča sa nechať pot prirodzene počas relaxácie uschnúť na tele, nevtláčať vyplavené toxíny cez pokožku sprchou, či uterákom späť. Postup je presne opačný – sprcha sa odporúča PRED cvičením. Yoga je rituál, cvičí sa s čistým telom.
   

 • Pre všetkých, ktorí túžia schudnúť – stretli ste sa niekedy s názorom, že yoga zasycuje? Po praktikovaní yogy má telo preukázateľne oveľa menší hlad, a to aj napriek tomu, ak sme svoju yogovú prax začali s pocitom hladu. Aj to je dôvodom, že ľudia, pre ktorých sa yoga stáva životnou cestou/voľbou, si často stravovanie začnú priamo upravovať a meniť na zdravšie, ľahšie varianty. 

* A čosi pre aktívnych športovcov, bežcov, plavcov, futbalistov. Tí, ktorí práve popri svojich hlavných aktivitách využívajú yogu ako kompenzačné cvičenie, mi určite dajú za pravdu. Yoga učí izolovať prácu svalov, používať ich vysoko efektívne. Pri pohybe v yoge sa telo učí využívať iba tie svaly, ktoré skutočne potrebuje - pohyb sa stáva ľahký, ladný a plynulý, ako keď sledujeme beh divého zvieraťa púšťou.

 • Yoga nás tiež učí vyhýbať sa zraneniam, či natiahnutiam svalov. S pomocou dychu otvára priestor pre objavovanie svojho vnútorného tela. Dychom ho rozohrieva a pohyby sú bezpečné aj pri väčších, či extrémnych rozsahoch. A tiež, sval sa vzápätí nestiahne do pôvodnej polohy, dych a aktivovanie vnútorného tela sval robia pružným a trvalo predĺženým.
   

 • Yoga pomáha naše fyzické telo vnímať ako systém, kde každá časť súvisí s inou. To znamená, že sú vzájomne poprepájané a výrazne sa ovplyvňujú. Vedeli ste napríklad, že krčná chrbtica súvisí s oblasťou krížov? Teda, že príčiny bolestí šije a trapézových svalov by sme mali hľadať úplne inde? Alebo, že pevné chodidlá a práca s nimi má prepojenie na panvové dno? Teda, že stabilizačný systém tela (core) je naviazaný na jeho periférie? Ak nepracujeme s centrom tela, naše pohyby strácajú na efektivite a celkovo je telo zraniteľnejšie a často nezmyselne či jednostranne namáhané.
   

 • Vedeli ste, že počas splnu mesiaca a novu je cvičenie, energia v tele a jeho celkové nastavenie iné? Určité systémy yogy vtedy cvičenie neodporúčajú, a to najmä z dôvodu zvýšenej zraniteľnosti tela.
   

 • Často ľudí zaujíma aké sú možnosti individuálnej praxe - čo a ako cvičiť doma. Za denné minimum sa všeobecne považuje 15 minútové cvičenie Pozdravu Slnka A, B. (Surja Namaskara)

 

Indickí yogíni svoj vzťah k yoge ako k životnému postoju potvrdzovali aj tým, že každý rok na svoje narodeniny, cvičili toľko pozdravov slnku, koľko mali rokov. Aj tento yogový rituál vyvracia názor, že telo vekom chátra a opotrebuváva sa. Yoga v tele naopak neustále hľadá obrovský zdroj fyzickej, ale najmä psychickej sily.

Yoga kumuluje energiu, neuberá nám ju. Pri hodine yogy nám zásoba energie rastie, neubúda z nej, záver lekcie yogy býva často silne emočný a zároveň sa cítime doslova nabití energiou.

 • Yoga a pokožka. Veľa ľudí vníma účinky yogy len ako posilnenie a natiahnutie tela, či ako relax mysle.

Málokto z tých, ktorí praktikujú yogu si však je vedomý jej priaznivých účinkov na pokožku. A tiež pravidiel, ktoré by mali platiť, ak to chceme dosiahnuť.

Celkovo platí, že praktikovanie všetkých jogových pozícií zlepšuje cirkuláciu krvi v celom tele.

Niektoré pozície však konkrétne napomáhajú intenzívne čistiť naše telo a pleť, zbavujú nás odpadových látok a stimulujú lymfatický systém. Reverzné (obrátené) jogové pozície (napríklad stoj na hlave, stoj na lopatkách, pluh) výrazne zvyšujú prekrvenie v oblasti tváre, čo pomáha čistiť a rozžiariť pleť.

Dôležitou súčasťou jogovej praxe je Pozdrav slnku A, B, ktorý rozprúdi vodu, krv aj lymfu v našom tele a pomáha mu zbaviť sa odpadových látok. Cítime, ako sa naše telo prebúdza, chrbtica je pružná. Pozdrav slnku má omladzujúce účinky na celé naše telo, i pleť.

Rotačné asány zasa upravujú metabolizmus a vplývajú na vylučovanie toxínov z tela. Náročné či dynamickejšie techniky v cvičení jogy, ktoré stimulujú aktivitu srdca a cirkuláciu krvi v organizme napomáhajú pleti zbavovať sa nečistôt.

 • Yoga ponúka neustálu možnosť objavovať vlastné telo, jeho súvislosti a vzájomné prepojenia. Už po prvej hodine yogy budete zaručene vedieť o takých svaloch a ich úponoch, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Pocit svalovej bolesti bude úplne iný a veľavravný. S pomocou yogy sa učíme reči nášho múdreho tela rozumieť, nielen ho automaticky používať.

 • A úplne na záver.. Vedeli ste, že celú yogovú prax robíme kvôli jednej jedinej asáne, a tou je savasana – záverečné zahĺbenie sa do seba a relaxácia? Hlboká koncentrácia (Dharana) je zámerom fyzickej aktivity v yoge. Porozumenie telu, jeho signálom a správam a vyladenie, zjednotenie mysle nás učí vedomejšie žiť a prijímať svet okolo nás presne taký, aký je.