ROZHOVOR v časopise Harmónia

Ako si sa od profesionálnej športovkyne (gymnastiky) dostala k jóge?

Celý môj príbeh cesty k yoge a k tomu, ako teraz žijem je veľmi jednoduchý. Keď som sa prvý krát v živote postavila na yogovú podložku, bolo to po pôrode môjho prvého syna, ihneď som vedela, že stojím na tom najsprávnejšom mieste. Proste nebolo nad čím premýšľať, len íst za tým, čo si ma tak jasne zavolalo. A ten pocit je čoraz silnejší, aj teraz, takmer 12 rokov neskôr. Gymnastika a yoga majú k sebe blízko a ďaleko zároveň. Obe pracujú s flexibilitou tela, silou, rozkladaním tiaže a rovnováhy, zvyšujú kĺbové dispozície a rozsahy pohybov. Zároveň ma však yoga doslova odúčala od stereotypov, ktoré som si ani neuvedomovala a učila najmä práci s telom cez kontakt s jeho stredom – pánvovým dnom. A to je z môjho pohľadu obrovský rozdiel. Spôsobilo to mňa napríklad aj to, že moje danosti, ako som to dovtedy vnímala, sa stali niečím, čo bolo treba dostať viac „do stredu“ a učiť sa zdravým, teda vyváženým pohybom.

 

Aké sú najčastejšie dôvody ľudí na to, že sa rozhodnú cvičiť jógu?

Myslim si, že v dnešnej dobe je to už iné a že rozhodnutie venovať sa yoge nie je také zvláštne, ako to bolo vtedy, keď som začínala ja. Yoga je teraz spolu s upravovaním životného štýlu veľký trend. Či už ako doplnková aktivita, alebo až ako životný postoj.

 

Hovorí sa, že jóga je pre každého a niekto ju odporúča ako doplnkový šport.

Som presvedčená, že yoga JE pre každého. Ale aj v nej si treba nájsť to, čo človeka v danom momente jeho života oslovuje. Sú dynamické a silové, ale aj veľmi statické typy yogy, napríklad čisto zamerané len na techniky dýchania. Cvičenim yogových asán získavame silu, flexibilitu, vedomie dôležitosti dychu či celkové správnejšie držania tela. Tu môže byť yoga naozaj vnímaná ako čisto fyzická aktivita. Tajomstvo yogy však je v tom, že to v tomto bode málokedy ostane. Yoga väčšinou doslova mení životy a to tým, že ponúka hlbšiu cestu „za fyzično“. Mojím pracovným zameraním okrem učenia yogy je terapeutická práca, koučing, či osobný rozvoj (akokoľvek to nazveme). Ako terapeut yogu využívam a kladiem dôraz a pozornosť najmä na to, ako yoga a jej „svet“ vplývajú na postoje, pohľad na život, vzťahy, situácie a nás samých v tom celom.

Ktoré štýly sú u nás najpopulárnejšie a prečo? Ako a podľa čoho si správne vybrať svoj štýl?

Určite najrozšírenejšou variantou yogy u nás, v západnom svete, je power yoga. Nájdeme ju v každom fitness centre, je veľmi populárna. Počas takejto hodiny sa precvičia, posilnia a zároveň ponaťahujú všetky časti tela. Ak však už niekto ide „za“ a nestačí mu yogu vnímať len ako cvičenie, ale ako komplexný systém, otvára sa mu krásna a široká brána. Na Slovensku je veľmi kvalitná škola ashtanga yogy, tradičnej pôvodnej školy yogy. Ten predstavuje veľmi disciplinovaný prístup, ktorý by som doslova nazvala dlhodobé hĺbkové a komplexné štúdium. Takisto sú rozšírené školy hatha yogy. Vyrástli tiež rôzne centrá, ktoré majú technológie na prevádzku tzv.horúcej yogy v teplote 42.° Vinyasa yoga je smer, ktorý prepája rôzne yogové smery a školy, kladie veľký dôraz na prepájanie dychu a pohybu – tzv. flow. Všade však platí, že učiteľom by mal byť niekto, kto človeku, ktorý hľadá, vyhovuje aj svojim osobným postojom, filozofiou a energiou/atmosférou, ktorú okolo seba vytvára. Ak sme na správnom mieste a u správneho učiteľa, cítime to veľmi jasne. Ak to tak nie je, hľadajme – už len tá samotná cesta za to stojí!   Práve pre toto je pre mňa nesmierne dôležité yogu nielen učiť, ale ju aj žit. Verím, že moji žiaci to cítia.

 

Jóga nemusí a môže byť fyzicky náročná, avšak vždy kladie dôraz na rešpekt voči ľudskému telu. Človek by mal ísť postupne a ťažšie pozície pridávať až neskôr. Ako dôležitá je pri jóge vytrvalosť a čo nám vytrvalosť môže dať?

Je to presne tak, ako hovoríš. Čím viac vďaka yoge poznávam špecifiká ľudského tela, som čoraz viac fascinovaná tým, ako funguje. Ak to trošku preženiem, tak môj pocit je o tom, že na pohľad vyzeráme takmer rovnako. Avšak rozdiely v tom, ako sa hýbeme, akú záťaž zvĺádame, ako sa naše telo s ňou vysporiadáva atď...sú obrovské. Tu doslova platí pravda o jedinečnosti a výnimočnosti každého z nás. Na yoge je krásne práve to, že v princípe nemá v sebe obsiahnutú súťaživosť. Ak si ju do nej vložíme, je to len naše rozhodnutie – ona sama nás tam však nevedie. Ako som už hovorila vyššie, aj mna samú práve yoga od extrémnych pohybov odtiahla a privádza ma k ich limitovaniu – teda oveľa viac k svojmu stredu. A zároveň platí, ak sa v čomkoľvek rozhodneme nevzdať to, ale vytrvať, začne sa tomu prístupu prispôsobovať nielen naše telo, ale aj myseľ. A dostávame sa k známej vete, kde cesta neznamená smer k cieľu, ale kde má ona sama tú najvyššiu hodnotu. Kde si svoju cestu vytvárame samotným kráčaním..

 

Jóga nie je len o tele, ale aj o duši, správnom dýchaní – o človeku, ako harmonickom celku. Pomáha nám nájsť samých seba, odblokuvávame stresy. Čo všetko sa dá o jóge povedať?

Yoga a ľudská psychika je téma, ktorej sa intenzívne a dlhodobo venujem aj z pohľadu mojej terapeutickej práce. Dych je jej nesmierne dôležitý aspekt, o ktorom sa v poslednej dobe našťastie oveľa viac začína hovoriť a diskutovať. V Indii má dych spirituálny význam. Indovia veria, že frekvencia dychu je naše prepojenie s vesmírom a jeho pulzovaním. Zároveň, že je spojnicou medzi telom a dušou.  Inými slovami, ako dýchaš, tak žiješ. Ako vnímaš svoj dych, tak vnímaš veci naokolo. Dych je to, čo je „teraz a tu“, práve ten prítomný okamih, o ktorom sa uz toľko popísalo.  Dych je energiou, ktorá má dar rozpúšťať bloky, o akých hovoríš. Veľmi často si vôbec neuvedomujeme, kde nám v tele energia stojí, kde to proste neplynie, a dostávame sa do našich začarovaných kruhov. Či už v emóciách voči nám samým, alebo vo vzťahoch naokolo. Uvediem len malý priklad toho, keď hovorím, že yoga je holistický (komplexný) fenomén. Cez asany nás yoga a dych napríklad dostáva k inému držaniu tela. Ak inak nastavíme telo a pohľad, zákonite vidíme, cítime a vnímame iné veci než doposiaľ. Vlastná vzpriamenosť nám dáva aj vnútornú silu, nemusíme ju už nevyhnutne získavať od iných, stávame sa menej závislými. Najviac vzťahových škôd sa deje vtedy, keď sa ľudia vnútorne cítia slabí a ohrození. Zo slabosti pramení najviac ozbrojovania sa, útokov, negativity. Obeť máva väčsinou veľkú moc a tú ešte často nevedome používa.
 

Ide leto a plavkové obdobie. Mnoho žien začína premýšľať nad tým, ako schudnúť. Upravia si stravu a rozhodujú sa pre cvičenie. Aký typ jógy je najvhodnejší pre čo najrýchlejšiu krásnu postavu?

O individuálnej práci v rámci yogy som už hovorila. Nech si vyberieme akýkoľvek smer, yoga nám začne rýchlo a viditeľne zasahovať aj do toho, ako sa budeme cítiť a tým pádom aj vyzerať a pôsobiť.   Telá yogínov sú menej svalnaté a mohutné, ale naopak šľachovité a štíhle, ako hybké telá zvierat. Yoga upína svaly na kosti inak, čize telo netvaruje do objemu, ale do dĺžky. Rotačné pohyby, ktoré sú špecifikom yogy a ktoré málokde v takej komplexnosti nájdeme pri iných typoch pohybových aktivít, výrazne a rýchlo tvarujú driek a vplyvajú na metabolizmus. Rýchlo sa mení aj držanie tela, celková vzpriamenosť, a a aj spôsob, akým sa pobybujeme. Krok, aj pohyb sa má tendenciu oveľa viac vyladiť – znova by som to prirovnala k ladnosti pohybu u zvierat, ktoré podvedome veľmi funkčne využivajú svalstvo, aby vyvíjali čo najmenšiu „silovú“ silu.  Navyše yoga prinesie úplne iný pohľad na stravovanie sa. Nemusíme sa zrovna stať vegetariánom, ani žiť z prany ☺. Práve naopak. Čo začneme upravovať, je pohľad na to, čo a najmä ako a kedy dávame do seba. Fenomén „vedomého jedenia“ je súčasťou toho, čo nám yoga do života prinesie.
 

Ako tebe zmenila život jóga?

Yoga mi zmenila môj celkový pohľad takmer na všetko v živote. Dala mi trpezlivosť, dala mi odvahu prekonávať svoje limity a dovolila mi dokonca uveriť myšlienke, že limity máme iba v hlave. Dala mi rešpekt voči vlastnému telu, učí ma počúvať jeho  múdrosť. Dala mi iný pohľad na vzťahy, aj na to, aká veľmi dôležitá vec v živote je úcta.

Dala mi chvíle, kedy mi je bezpečne a isto. Dala mi vedomie, že energia znásobená skupinou je obrovský dar a je vzácne s ním pracovať. Dala mi kontakt s ľuďmi, ktorí žijú vedomejšie a majú otvorenú myseľ. Dala mi možnosť uvedomiť si, že yoga nemusí byť nevyhnutne iba yogová prax, ale že yogou sa môže stať čokolvek, čo robíme s rešpektom a vedomo. Či už je to beh, pečenie, medziľudské vzťahy, alebo obyčajné objatie ☺.