OZ Náručie: “Keď robím veci KVÔLI… ”… ( alebo “Hrdinka vo vlastnom utrpení, čakajúca na odmenu”…)

1.3.2026
·
N. Menkynová, J. Šulejová, L. Yildiz

〰️ TIP na POČÚVANIE 〰️

3D podcast - pokračovanie podcastu s témou “Keď robím veci KVÔLI… ”… ( alebo “Hrdinka vo vlastnom utrpení, čakajúca na odmenu”…)

Myšlienky, ktoré znejú podcastom…:

🕊️ Boli sme vychovávaní k tomu, že obetovať sa je správne. Častokrát sme vlastnú sebahodnotu odvíjali práve od tohto typu výkonu - koľko dokážeme ísť na dlh a pre iných? (napríklad pre partnera…)

🕊️ Nadmerné preberanie zodpovednosti či nadmerná angažovanosť odoberá druhému človeku silu. Toto je často neuvedomený fakt.

🕊️ Materstvom sa tento syndróm “KVÔLI” zvyšuje. Časť toho je prirodzená potreba vyplývajúca z rodičovskej role. Veľká časť toho je však zaťažujúca energia pre okolie - pre partnera i pre dieťa samotné.

🕊️ Dôležitá otázka je, kedy je “princíp kvôli” v poriadku, lebo je pre nás s danou rolou v súlade.

Kedy však už podvedomo vstupujeme do role obete…? Ak niečo robíme “kvôli”, často totiž podvedomo očakávame uznanie.

🕊️ Navyše je to “KVÔLI správanie sa” často spojené s podvedomým kultivovaním strachu, že o daný vzťah prídeme.

Rozlišujme! Čo robíme kvôli strachu zo straty?

🕊️ “Syndróm kvôli” má navyše aj iný rozmer.

Často to, čo navonok robíme kvôli niekomu - vnútorne, podvedomo vlastne robíme pre seba - napĺňame ním nejakú VLASTNÚ skrytú potrebu.

Aj tu je dôležité rozlišovať…

Kedy napĺňame svoju vlastnú potrebu, a kedy robíme niečo kvôli, lebo to je v situácii potrebné…?

Podcast je možné počúvať na linku nižšie alebo cez BIO

https://open.spotify.com/episode/3jeU8fhh2HlcrU0PtFCYOG?si=ovOnvG09T1aE1MAE-NutMQ

Ďakujeme za vašu dôveru, ďakujeme, ze nás počúvate.

S láskou,

🤍 Jarka Šulejová - zakladateľka OZ Narucie, moderátorka

🤍 Lucia Yildiz - fotografka, návrhárka, žena/matka/manželka, prinášajúca odobné skúsenosti

🤍 Nina Menkynová - vzťahová terapeutka

Pripravované s láskou, nina🤍