Yoga a pokožka

26.3.2021
·
Nina Menkynová

Krásna pleť je do veľkej miery darom. Avšak je to dar, o ktorý sa treba starať. Na jednej strane dennou starostlivosťou, pravidelným ošetrovaním, kvalitnými kozmetickými prostriedkami, či dostatkom oddychu.

V neposlednej miere vedia všetky ženy, ako na pleť a pokožku tela vplýva napríklad strava. Práve tu staré známe “si to, čo ješ” platí takmer doslova. Ak to, čo máme na tanieri, žiari čerstvosťou a ľahkosťou, stáva sa takou aj naše telo, či pleť. A samozrejme, pravidelné pitie čistej vody je dôležitou a nevyhnutnou súčasťou.

Uvedomujeme si však dostatočne, aký vplyv na stav pokožky má samotný pohyb? 

A tým myslím čokoľvek, čo rozprúdi krv, prehreje telo, stimuluje samotnú pokožku a podporí jej detoxikačný proces. 

 

Keďže sa už takmer 10 rokov intenzívne a s vášňou venuje yoge, budem teraz hovoriť práve o benefitoch spojených s jej cvičením. Veľa ľudí vníma účinky yogy len ako posilnenie a natiahnutie tela, či ako relax mysle.

Málokto z praktikujúcich yogu si však je vedomý jej priaznivých účinkov na pokožku. A tiež pravidiel, ktoré by mali platiť, ak to chceme dosiahnuť. 

Celkovo praktikovanie všetkych yogových pozícií zlepšuje cirkuláciu krvi v celom tele.

Niektoré pozície však konkrétne napomáhajú intenzívne čistiť naše telo a pleť, zbavujú nás odpadových látok a stimulujú lymfatický systém.

Reverzné (obrátené) yogové pozície (napríklad stoj na hlave, stoj na lopatkách, pluh) výrazne zvyšujú prekrvenie v oblasti tváre, čo pomáha čistiť a rozžiariť pleť.

Dôležitou súčasťou yogovej praxe je Pozdrav slnku A, B, ktorý rozprúdi vodu, krv aj lymfu v našom tele a pomáha  mu zbaviť sa odpadových látok. Cítime, ako sa naše telo prebúdza, chrbtica je pružná. Pozdrav slnku má omladzujúce účinky na celé naše telo, i pleť. 

Rotačné asany zasa upravujú metabolizmus a vplývajú na vylučovanie toxínov z tela. Náročné, či dynamickejšie techniky v cvičení jogy, ktoré stimulujú aktivitu srdca a cirkuláciu krvi v organizme napomáhajú pleti zbavovať sa nečistôt.

V rámci yogy je skvelým cvičením napríklad Hot yoga, ktorá dokáže úžasne prehriať. Celkovo podpora cirkulácie krvi, lymfy a v kombinácii s kumulovaním energie v tele prinesú zdravie a krásu našej pokožky.

Do popredia sa v súčasnosti dostáva aj yoga tváre, či tvárová gymnastika. Pravidelná masáž brady, obočia a očných viečok, či technika „bozku a úsmevu“ dokáže robiť zázraky.

K samotnej joge nevyhnutne patrí aj pranayama, alebo vedomá kontrola dychu, či jednoduchšie – správne dýchanie je úplnym základom a tou najdôležitejšou cestou k žiarivej pleti.

 

Moje odporúčanie na nadchádzajúcu jeseň je: prídťe si zayogovať – nielen kvôli telu, ale aj kvôli svojej rozžiarenej tvári a úsmevu!

S láskou, nina 🤍